KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 14314496
*
nr 1431 4496
Rolf Svedberg
(f. 1927), Sverige
Gouache, Motiv från varvet, Nexö, Bornholm, 37x45, yttermått inklusive ram: 57x66 cm
Rolf Svedberg, född 1927 i Luleå, svensk målare, tecknare och grafiker.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 november 2021
kl 20:47:29
- Konstnär/Designer
Rolf Svedberg
Rolf Svedberg, född 1927 i Luleå, svensk målare, tecknare och grafiker.
Läs mer om Rolf Svedberg
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bornholm gouache nexö rolf svedberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg varvet vattenfärg
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:06
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:26
-
7020 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, landsk..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:24
-
7081 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1906, St..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:09
-
7082 Akvareller
2 st, Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:16
-
6174 Blandteknik
Adolf Hallman (1893-1968), . Signerad, porträtt, 2..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:09
*
Rolf Svedberg
Rolf Svedberg, född 1927 i Luleå, svensk målare, tecknare och grafiker.
Läs mer om Rolf Svedberg
nr 1431 4496
Rolf Svedberg
(f. 1927), Sverige
Gouache, Motiv från varvet, Nexö, Bornholm, 37x45, yttermått inklusive ram: 57x66 cm
Rolf Svedberg, född 1927 i Luleå, svensk målare, tecknare och grafiker.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 november 2021 |
- Konstnär/Designer
Rolf Svedberg
Rolf Svedberg, född 1927 i LuleÃ¥, svensk mÃ¥lare, tecknare och grafiker.Läs mer om Rolf Svedberg
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bornholm gouache nexö rolf svedberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg varvet vattenfärg
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:06 -
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:26 -
7020 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, landsk..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:24
-
7081 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1906, St..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:09 -
7082 Akvareller
2 st, Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:16 -
6174 Blandteknik
Adolf Hallman (1893-1968), . Signerad, porträtt, 2..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:09